pH, ORP, and Titration, Combination Electrodes
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (43)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (43)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (24)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (35)
- (29)
- (1)
- (1)
- (98)
- (25)
- (2)
- (11)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (3)
- (1)
- (24)
- (3)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (2)
- (4)
- (16)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (18)
- (8)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (93)
- (36)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (20)
- (180)
- (1)
- (16)
- (2)
- (1)
- (3)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ accuTupH™ Rugged Bulb pH Combination Electrodes - Mercury-Free
Optimal for lab use and precise Q.C. measurements.
| mV Range | 0 to ±25 mV |
|---|---|
| Length (Metric) | 102 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Response Time | <10 sec. |
| Length (English) | 4 in. |
| Material | Glass |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Fisherbrand™ accumet™ Gel-Filled Polymer Body pH/ATC Double-Junction Combination Electrodes: Mercury-Free
Combine the convenience of a combination electrode with built-in ATC probe
| Type | pH/ATC Combination Electrode |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 0.10 m |
| Length (Metric) | 106 mm |
| Temperature (English) Operating | 23°F to 176°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Color | Purple |
| Length (English) | 4 in. |
| Length (English) Cable | 30 in. |
| Filling Solution Type | Gel |
| Material | Epoxy |
| Junction | Double |
| Temperature (Metric) Operating | -5°C to +80°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
METTLER TOLEDO™ InLab™ Routine pH Electrodes
A combination pH electrode with an integrated temperature sensor and chemically resistant HA glass body. It is designed for general lab applications and ideal for use at high pH values (IP67 rated).
| Type | Combination Electrode |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | 0°C to 100°C |
| pH Range | 0 to 14 |
| Membrane | HA Glass |
| Material | Glass |
| Junction | Ceramic |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Confidently maneuver and measure in the field or on the plant floor with Thermo Scientific™Orion™ ROSS™ Refillable Epoxy Body Electrodes.
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Epoxy Bodied pH/ATC Triode™
Accurately measure pH and temperature together in just one electrode, with a built-in temperature sensor.
| Type | pH/ATC Combination Electrode |
|---|---|
| Warranty | 18 Months |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Precision | 0.01 |
| Isopotential Point | 7 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) | 12 mm |
| Filling Solution Type | None required |
| Material | Rugged Epoxy Body, Filled with Low Maintenance Gel |
| Junction | Glass Capillary |
| pH Relative Accuracy | 0.03 pH for buffers using automatic temperature compensation |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
| Internal Reference | ROSS |
Fisherbrand™ accumet™ pH/ATC Electrode for AP60 and AP100 Series Meters, Mercury-Free
Combination electrode with built-in ATC probe
Thermo Scientific™ Orion™ Single Junction Refillable Epoxy Bodied Combination pH Electrode
Confidently maneuver and measure in the field or on the plant floor with Orion™ refillable epoxy body electrodes.
| Diameter (English) Body | 0.47 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 194°F |
| Precision | 0.02 |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Length (English) | 4.7 in. |
| Filling Solution Type | 4M KCl with Ag/AgCl |
| Material | Epoxy Body |
| Junction | Glass Fiber |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 90°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS™ Glass Bodied Combination pH Electrode
Capture accurate measurements of a variety of sample types, including solvents, with Thermo Scientific™ Orion™ glass body pH electrodes.
| Length (Metric) Cable | 1 m |
|---|---|
| Length (Metric) | 120 mm |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Diameter (Metric) Cap | 16 mm |
| Length (English) | 4.72 in. |
| Material | Glass Body |
| Storage Requirements | Short-term Storage (up to one week): Soak the electrode in ROSS' pH electrode storage solution, Cat. No. 810001, or standard pH electrode storage solution, Cat. No. 910001. For enhanced electrode performance, use ROSS' pH electrode storage solution. Long-term Storage (more than one week): Fill the reference chamber and securely cover the fill hole. Cover the sensing bulb and reference junction with the protective cap, sleeve or storage bottle containing a few drops of storage solution. Before returning the electrode to use, prepare it as a new electrode. |
| Diameter (English) Body | 0.47 in. |
| Includes | One 60mL bottle of Orion ROSS filling solution and spout cap |
| Precision | 0.01 |
| Length (English) Cable | 39.37 in. |
| Filling Solution Type | 3M KCl |
| Drift | <0.002 pH/day |
| Junction | Ceramic |
| Diameter (Metric) Body | 12 mm |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 100°C |
| Internal Reference | ROSS |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Glass Triode™ pH/ATC Combination Electrode, With miniDIN connector, for use with Orion Star meters, With miniDIN connector; for use with Orion Star meters PROMO
Combine a rapid temperature response with stability when using Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Glass Triode™ pH/ATC Combination Electrodes.
Fisherbrand™ accumet™ Universal pH/ATC Electrodes
Combination pH mercury-free electrodes with built-in temperature compensation
| Includes | Cable with BNC and ATC connectors, electrode storage bottle |
|---|---|
| Filling Solution Type | Gel |
| Material | Epoxy |
| Junction | Double |
Fisherbrand™ accumet™ Liquid-Filled Epoxy Body pH Combination Electrodes: Mercury-Free
Single-junction Ag/AgCl flat surface model
Fisherbrand™ accupHast™ R Rugged Variable Temperature pH Combination Electrodes - Mercury-Free
Fast response despite temperature changes plus extra durability
| Diameter (English) | 0.4 in. |
|---|---|
| Temperature (Metric) Range | -5°C to +100°C |
| Length (Metric) | 102 mm |
| Temperature (English) Operating | 23°F to 212°F |
| pH Range | 0 to 14 |
| Length (English) | 4 in. |
| For Use With (Application) | Biological, pharmaceutical and Tris |
| Type | Combination pH Electrode |
| For Use With (Equipment) | pH meter |
| Diameter (Metric) | 10 mm |
| Filling Solution Type | SP138-500 |
| Temperature (Metric) Operating | -5°C to +100°C |
| Connector Types | BNC |
| Internal Reference | Ag/AgCl |
Thermo Scientific™ Orion™ ROSS Ultra™ Thin Stem Glass Bodied Combination pH Electrode
Top-performance, semi-micro pH electrodes to measure samples as small as 0.2 mL
Oakton™ pH and pH/Conductivity Electrode Replacements, pH/Temp Combination Electrode; Single-Junction, Epoxy
Replace Oakton™ pH and pH/Conductivity Electrodes when they break, no longer hold calibration, cannot be rehydrated, or are not compatible with your sample.
| Includes | Electrode |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Temperature (English) Operating | 32°F to 176°F |
| Membrane | None |
| Drift | Unknown |
| Material | Epoxy |
| Junction | Single |
| Storage Requirements | Oakton electrode storage solution or a 2 to 4mol/L KCl solution |
| Temperature (Metric) Operating | 0°C to 80°C |
Fisherbrand™ accumet™ Metallic ORP Combination Electrode - Mercury - Free, Ag/AgCl Reference; BNC Connector
Platinum Pin Ag/AgCl Combination electrode for environmental ORP measurements
| Temperature (Metric) Range | -5°C to +100°C |
|---|---|
| Filling Solution Type | SP135-500 |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Environmental ORP measurements |
| Temperature (Metric) Operating | -5°C to +100°C |
| Internal Reference | Ag/AgCl |